« Ožujak 2020 »

Dan ružičastih majica

I ove godine u našoj školi obilježili smo Dan ružičastih majica (#PinkShirtDay) nošenjem ružičastih majica u znak obilježavanja borbe protiv vršnjačkoga nasilja.

Osim nošenja ružičastih majica i zajedničkoga fotografiranja, snimili smo videozapis u kojem smo učenike prvih i osmih razreda pitali ista pitanja; znaju li što je to Dan ružičastih majica, zašto ga obilježavamo te smo ih pitali o njihovaim osobnim iskustvima vezanim za nasilje i zlostavljanje.

Pogledajte videozapis:

Preuzeto s https://cepn.hr/dan-ruzicastih-majica/:

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, odlučili smo reagirati i pomoći zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

objavio: TOMISLAV LAČIĆ   datum: 27. 2. 2020.

Popis udžbenika za 2018.-2019.:

Raspored pisanih zadaća

OŠ IGK SB

Škola za život - eksperimentalni program