« Prosinac 2018 »

Vježba evakuacije i spašavanje

Plan i program vježbe evakuacije 11.10.2018.

(potres jačine 6. prema Mercallijevoj ljestvici)

Vježbu organizira Zlatko Bagarić, ravnatelj škole.

Vježbu vodi Josip Đurđević, pedagog škole.

CILJEVI:

1. PRIPREMA zaposlenika i učenika škole KAKO SE TREBA PONAŠATI U ŠKOLI prije, tijekom i poslije potresa.
  2. UVJEŽBAVANJE SMJEROVA EVAKUACIJE iz objekata škole
  3. PRIPREMA OBITELJI kako se treba ponašati prije, tijekom i poslije potresa (ZADATAK ZA SVAKOG SUDIONIKA VJEŽBE: pomoću letka ili brošure DUZS „Safe Quake“ informirati članove obitelji)

Vježba se sastoji od tri dijela:

I. dio: predavanje za učenike 2. razreda: Državna uprava za zaštitu i spašavanje – 8,50 sati: Upoznavanje sa brojem 112 i opasnostima od potresa, požara, minsko-eksplozivnih naprava i drugih nezgoda  – dvorana TZK.

II. dio: ponašanje prije, tijekom i poslije jakog potresa (6-tog stupnja MCS ljestvice - slike padaju sa zida, ormari se pomiču i prevrću. Ljudi bježe na ulicu.); tijekom 2. školskog sata (evidentirati u sadržaju rada 2. sata).

NAJVAŽNIJE: Spriječiti paniku, istrčavanje ili skakanje kroz prozor. Svi učenici i zaposlenici se trebaju zakloniti ispod stolova, u kutove prostorija ili ispod nosivih zidova (greda). Naročito se treba odmaknuti od prozora ili ostakljenih ormara. Na otvorenom se odmaknuti od građevina, stupova, dalekovoda.

PRETPOSTAVKA: Grad je pogodio jak potres jačine 6. prema Mercallijevoj ljestvici (slike padaju sa zida, ormari se pomiču i prevrću, ljudi bježe na ulicu).

III. dio - simulacija događaja:

- HGSS Slavonski Brod simulira potragu za nestalim učenicima, pronalaženje učenika i izvlačenje učenika iz zgrade škole,

- JVP Slavonski Brod simulira gašenje požara,

- HCK Slavonski Brod simulira pružanje prve pomoći  učenicima

- upoznavanje učenika s opremom za zaštitu i spašavanje (2. i 4. razredi).

Foto-galerija

objavio: Zlatko Bagarić   datum: 9. 10. 2018.