« Svibanj 2019 »

Milijun djece moli zajedno za jedinstvo i mir / Dan kravate

18. listopada je dan kada u našoj školi obilježavamo dva važna događaja, a to su tradicionalna molitvena inicijativa „Milijun djece moli zajedno za jedinstvo i mir“ i Dan kravate.

Zajedničkom molitvom u sportskoj dvorani na početku drugoga sata pridružili smo se djeci Europe koji su 18. listopada u 9:00 sati također molili za mir. Porukama učenika i zajedničkom molitvom željeli smo naglasiti kako je mir potreban u svakom kutu zemaljske kugle i u svako doba.

I ove godine smo obilježili Dan kravate u našoj školi. Kravata je izvorni hrvatski proizvod, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika koji su došli u pomoć Francuzima u ratu. Stigli su s maramama oko vrata koje su im sašile njihove djevojke. Postoji jedna ljubavna legenda koja kaže da su zaručnice svojim zaručnicima darivale rubac kao znak vjernosti i upravo je to bio razlog nošenja rupca hrvatskih vojnika. Od tada je kravata prepoznatljiv modni detalj koji su brzo prihvatili u Europi i širom svijeta. Hrvatski sabor 2008. godine iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada.

Dan kravate smo obilježili, uz neizostavno nošenje kravate na taj dan, i gledanjem dokumentarnog filma te igrokaza o kravati. U sportskoj smo dvorani svojim tijelima tvorili jednu veliku kravatu.

Foto-galerija

objavio: Josip Đurđević   datum: 22. 10. 2018.