GLOBE projekt

OŠ „Ivan Goran Kovačić“, Slavonski Brod u program GLOBE uključena je od 1997. godine kada su među prvima u Hrvatskoj, djelatnici škole prošli obuku za GLOBE voditelje. Slijedila je nabavka mjerne opreme, određivanje PIKSELA te slanje podataka od 26. veljače 1998. g.

Od tada smo uključeni u većinu GLOBE aktivnosti, izvodimo redovita mjerenja tijekom cijele godine i sudjelujemo na međužupanijskim i državnim smotrama.

Danas naša GLOBE skupina ima 14 učenika i 2 voditelja (Anita Hrgović, prof. kemije i biologije, Marija Jularić, učiteljica informatike i Tomislav Lačić, učitelj informatike, učitelj suradnik).

Mjerenja

Mjerenja koja izvodimo:

• meteorološka (vrste oblaka, količina oblaka, količina padalina, tlak zraka, temperatura zraka, vlažnost zraka, pH kišnice),
    • hidrološka (temperatura vode, pH vrijednost vode, tvrdoća vode, količina kisika u vodi, nitrati i nitriti u vodi),
    • biometrijska (opseg stabala, visina stabala, količina pokrova),
    • pedološka (temperatura tla).

Meteorološka i pedološka mjerenja izvodimo svakodnevno u meteorološkoj kućici koja se nalazi u školskom dvorištu, a hidrološka na rijeci Savi pored restorana “Brođanka” jednom tjedno. Fenološka mjerenja izvodimo dva puta godišnje u šumi kod Trnjanskih Kuta, udaljenoj petnaestak kilometara od naše škole.

Jednom tjedno unosimo prikupljene podatke svih mjerenja u GLOBE bazu na internetu.

Lokacije na kojima vršimo mjerenja