« Prosinac 2018 »

Lunch Box, faza II.

Naziv projekta:

„Lunch Box, faza II.“ – školska prehrana za učenike u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu

Grad Slavonski Brod

Partneri u projektu:

1. Osnovna škola Antun Mihanović
  2. Osnovna škola Blaž Tadijanović
  3. Osnovna škola Bogoslav Šulek
  4. Osnovna škola Dragutin Tadijanović
  5. Osnovna škola Đuro Pilar
  6. Osnovna škola Hugo Badalić
  7. Osnovna škola Ivana Brlić Mažuranić
  8. Osnovna škola Ivan Goran Kovačić
  9. Osnovna škola Vladimir Nazor

Kratki opis projekta:

Provedbom projekta „Lunch Box, faza II:“ – školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu Grad Slavonski Brod kao nositelj projekta nastoji osigurati djeci koja se smatraju u riziku od siromaštva školsku užinu, koja je često i jedini obrok djeci za cijeli dan. Na ovaj način se djeci pruža osjećaj sigurnosti, te se doprinosi pozitivnom okruženju za njihovo socijalno uključenje u vršnjačke skupine te se vrši prevencija za neželjene posljedice nedostatne i/ili nezdrave prehrane kao što su društveni i psihološki poremećaji u rastu i razvoju, umor, iscrpljenost i demotiviranost za obrazovanje.

Stručne skupine koje su se sastojale od nastavnika, pedagoga/psihologa i ravnatelja definirali su sljedeće kriterije kao temeljne za određivanje statusa djece kao osoba u riziku od siromaštva:

1. Djeca roditelja koji su pod ovrhom na teret nedužne djece zbog ograničenih slobodnih novčanih sredstava roditelja;
  2. Djeca samohranih roditelja (učenici koji žive u kućanstvu samo s jednim roditeljem);
  3. U obitelji postoje troje ili više djece koja pohađaju školu;
  4. Djeca iz obitelji slabijeg imovinskog stanja koji nemaju dovoljno sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba i/ili djeca nezaposlenih roditelja, roditelja s minimalnim prihodima ili sa samo jednim zaposlenim roditeljem (jedan roditelj s primanjima);
  5. Zapostavljena/zanemarena djeca od roditelja prema procjeni stručnog tima

Na temelju objektivnih i subjektivnih kriterija odnosno dojmova o obiteljskoj i materijalnoj situaciji učenika stečenih tijekom svakodnevnog kontakta s djecom i povremenom komunikacijom s roditeljima, škole su utvrdile postojanje 1.450 djece koja pohađaju jednu od 9 uključenih škola u narednoj školskoj godini 2017./2018., a mogu se svrstati u skupinu djece u riziku od siromaštva sukladno gore navedenim kriterijima.

Projekt „Lunch Box, faza II.“ provodi se u okviru otvorenog poziva za dostavu projektnih prijedloga »OSIGURAVANJE ŠKOLSKE PREHRANE ZA DJECU U RIZIKU OD SIROMAŠTVA (školska godina 2017.-2018.)« za koji Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku obnaša ulogu posredničkog tijela prve razine. Ovaj instrument provodi se u okviru Fonda europske pomoći za najpotrebitije, eng. Fund for European Aid to the Most Deprived (FEAD), koji podupire aktivnosti država članica EU u pružanju materijalne pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Operativni program za hranu i osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014-2020 predstavlja osnovni strateški dokument za korištenje i provedbu FEAD-a.

Cilj:

Ublažiti najgori oblik dječjeg siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći u vidu podjele hrane u školama za 1.450 djece u siromaštvu ili u riziku od siromaštva koja pohađaju osnovne škole u Slavonskom Brodu.

Očekivani rezultati projekta:

1.450 učenika koji su kategorizirani u skupinu djece u riziku od siromaštva i pohađaju jednu od 9 osnovnih škola u Slavonskom Brodu, svakodnevno za vrijeme trajanja školske nastave u školskoj godini 2017./2018. dobivaju podršku u vidu raznovrsne, hranjive i zdrave školske užine te ostvaruju jednakost i osjećaj pripadnosti u odnosu na druge učenike.

Ukupna vrijednost projekta:

1.475.562,59 kn

Iznos EU-potpore:

1.475.562,59 kn

Razdoblje provedbe projekta:

04.09.2017. do 15.07.2018.

Kontakt osobe za više informacija:

Vedrana Lojen, mag.educ., e-mail: vedrana.lojen@slavonski-brod.hr
Anita Vačić, mag.oec., e-mail: anita.vacic@ra-sb.hr

Napomena:

„Sadržaj ove web stranice isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.“

Izvor: http://www.slavonski-brod.hr/lunchbox