Virtualna šetnja muzejima

Zanima vas povijest, umjetnost, različite kulture i religije? Radoznali ste i želite nešto novo saznati? Posjetite muzeje i galerije koji vam mogu dati odgovore na brojna pitanja i proširiti vaše vidike. Kako posjetiti neke poznate svjetske muzeje iz udobnosti vašeg doma možete vidjeti na poveznicama s desne strane.

Šah

Podrijetlo šaha nije dovoljno poznato. Prvo spominjanje šaha datira s kraja 6. stoljeća poslije Krista, ali općenito se smatra da je nastala znatno ranije, vjerojatno oko početka naše ere.

Šah je vjerojatno nastao u Indiji. Na sanskrtu igra nosi naziv “čaturanga” (“čatarunga”), što znači “četverodjelna”; to je također pjesnički izraz za vojsku, koja je imala četiri roda: pješake, konjaništvo, slonove i bojna kola.

Legenda, izmišljena tek u novom vijeku, pripisuje izum šahovske igre grčkom junaku Palamedu: izmislio ju je za vrijeme opsade Troje, kako bi razbio dosadu tijekom deset godina opsade.

Šah se tijekom stoljeća mijenjao, ali je i dalje ostao jako popularna igra. Ako već ne znate igrati šah, naučite šah od početnih do majstorskih poteza. Uz to, možete igrati protiv računala, ali i ljudi diljem svijeta online poveznici s desne strane.

Pitalice - mozgalice

Na našoj staroj web stranici škole možete naći gomilu zanimljivih pitalica i mozgalica. Da biste im pristupili, kliknite poveznicu s desne strane.

Crtani filmovi

Za naše najmlađe učenike preporučujemo bajke koje mogu doći u različitim oblicima. Na poveznici s desne strane možete pogledati serijal Simsala Grimm s najpoznatijim bajkama.

Na Youtube kanalu Zagreb Film Official Channel možete pogledati poznate hrvatske crtane filmove kao što su Mali leteći medvjedići i Surogat. Ako niste znali Surogat je crtani film Dušana Vukotića iz 1961., prvi animirani film izvan Sjedinjenih Američkih Država koji je 1962. godine dobio Oscara, kao najbolji crtani film.

Smiješni vicevi

Koristi od smijanja su doista dalekosežne; ono povezuje naš um, tijelo i duh, čini nas cjelovitima i zadovoljnima. Smijeh donosi radost u vaš život, ali uveseljava i one oko vas. Ublažava, pa čak i otklanja bol zahvaljujući takozvanim “hormonima sreće”.

Na našoj staroj web stranici škole možete naći gomilu smiješnih viceva. Da biste im pristupili, kliknite poveznicu s desne strane.

Naučite plesati

Voliš biti u pokretu? Voliš skakati i plesati? Želiš naučiti nešto novo i zabavno? Na poveznici na desnoj strani možeš pogledati video upute i naučiti kako se pleše cha cha cha, rumba, salsa te ostali plesovi.