Dodatni bodovi i prava prednosti za upise u srednju školu

by | 27. lipnja 2024

Odgovore na važna pitanja za upise u srednju školu, tj. ostvarivanje prava prednosti pronađite u ovome članku. Samo navedene potvrde za ostvarivanja prava prednosti će biti prihvaćene.

Kako u sustavu mogu označiti pravo na dodatne bodove i prava prednosti?

– Na kartici “Dodatni bodovi” nalazi se tablica s popisom uvjeta za koje je moguće ostvariti dodatne bodove i/ili prava prednosti pri upisu u srednju školu. Moguće je odabrati jedan ili više uvjeta za koje misliš da ispunjavaš te odabrati za njih različite načine provjere dokumentacije. Možeš odabrati da se podaci kojima se dokazuje pojedini uvjet za ostvarivanje dodatnih bodova provjere automatski (ako postoji ta mogućnost); da sam učitaš dokument ili potvrdu u sustav, ili da to učini škola umjesto tebe. Prihvaćanjem dokumenata, što je u nadležnosti osnovne škole, ostvarit ćeš pravo prednosti ili dodatne bodove koji će ti se prikazati u kartici “Moji rezultati” > “Detaljno”.

Koju dokumentaciju je potrebno dostaviti kako bih ostvario pravo prednosti?

Ako kandidat ima zdravstvene teškoće -> potrebno je dostaviti stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (može se podići u školi, kod pedagoga, radnim danom od 8 do 12 sati)

-Kandidat koji živi u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima:

• živi uz jednoga i/ili oba roditelja/skrbnika s dugotrajnom teškom bolesti -> potrebno je priložiti/dostaviti liječničku potvrdu o dugotrajnoj težoj bolesti jednoga i/ili oba roditelja/skrbnika
  • živi uz samohranoga roditelja/skrbnika (roditelj/skrbnik koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sam se skrbi o svome djetetu i uzdržava ga) koji je korisnik socijalne skrbi sukladno zakonu koji uređuje socijalnu skrb i posjeduje rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja kao korisnika socijalne skrbi -> potvrdu o korištenju socijalne pomoći; rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja/skrbnika u statusu socijalne skrbi izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi i za zapošljavanje
  • mu je jedan roditelj/skrbnik preminuo -> ispravu iz matice umrlih ili smrtni list koje je izdalo nadležno tijelo u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice ili Grada Zagreba

Što ako imam više kriterija za ostvarivanje dodatnih bodova odnosno prava prednosti?

– Kandidatima koji ostvaruju dodatne bodove priznat će se isključivo jedan, najpovoljniji, element na temelju kojeg ostvaruju pravo dodatnog boda ili pravo prednosti.

Gdje dostavljam dokumentaciju za ostvarivanje dodatnih prava?

– Cjelokupnu dokumentaciju za ostvarivanje prava je potrebno prenijeti samostalno putem sustava (do 4.7.). Postoji i opcija da se dokumentacija dostavi razredniku, a ona je namijenjena isključivo kandidatima bez računala, pristupa internetu ili ako iz drugih razloga nisu u mogućnosti prenijeti dokumentaciju samostalno na sustav.

ADRESA

Huge Badalića 8